המוזאון ההיסטורי בערד
דף הבית > אודותינו

שדה ראובן ז"ל

ראובן נולד ב – 15 למאי 1937 במדריד ספרד, למשפחה יוצאת פולין, שנדדה באירופה בתקופת מלחמת העולם השניה. המשפחה עלתה ארצה בשנת 1948 והתגוררה בגבעת נילי.
ראובן התנדב לצנחנים ואת שירותו עשה ביחידה מובחרת, סיירת צנחנים. במסגרת שירותו הצבאי למד להכיר את הארץ דרך האימונים והסיורים, וזה למעשה אחת מאהבותיו הגדולות – סיורים וטיולים ברחבי הארץ, בעיקר באזור מדבר יהודה.
עם שחרורו מצה"ל יצא להדריך עולים חדשים בפרוזדור ירושלים ושם פגש את דינה. נישאו ועברו להתגורר בירושלים.
מודעה שפורסמה בעיתון על תוכנית להקים עיר חדשה בנגב – ערד – קרצה לראובן ודינה והם פנו בבקשה להתקבל כחלק מצוות ההקמה.
במאי 1961 הגיע לערד כאשר דינה נשארת בירושלים וממתינה ללידת בנם הבכור, ניר. ראובן מצטרף לצוות מקימי העיר, עובד בכל עבודה שנדרשת ומיד מתחבב על כולם.
רציני מאוד, אחראי ומלא חדוות יצירה, ולמעשה מהווה חלק מהותי מהחוג החברתי של חלוצי ערד. ראובן הצטרף לחוג מקומי להבנה ישראלית ערבית וטען כי זו הדרך היחידה להביא את השלום הנכסף - הידברות יהודית ערבית בין בני העם ולא בין המנהיגים. אחד מתחביביו להם הקדיש זמן רב, היה אוסף מטבעות ובולים. דינה מגיעה לערד יחד עם ניר, שהיה בם ארבעה חודשים, בתאריך 10.12.1962 . כאשר הוחלט להקים בערד מפעל סריגי ערד, נשלחה דינה עם קבוצת נשים מערד לצרפת ללמוד את הנושא. ההשתלמות התחיל ב –29.11.1964 ונמשכה כשבעה חודשים עד לתארך 2.7.65. הצטרפותה של דינה לקורס ההכנה בצרפת היה בזכות עידודו של ראובן אשר לקח על עצמו לטפל בשני הבנים, ניר ורן שהיו אז קטנטנים.
במלחמת ששת הימים לחם עם הסיירת של הצנחנים בעיר העתיקה בירושלים, ובקרב זה נפל.
בן שלושים היה במותו. נטמן בבית העלמין הצבאי בהר הרצל – ירושלים.
יהי זכרו ברוך.

"yankale gilad
נולד ב – 15 למאי 1937
נפל במלחמת ששת הימים, נטמן בבית העלמין הצבאי בהר הרצל – ירושלים

 

לדף הבית